Büyükada

Büyükada

Prens Adaları’nın en büyüğü Büyükada’dır. Yunanca adı Prinkipo dur. Adanın, biri güney diğeri kuzeyde olmak üzere iki ana tepesi bulunmaktadır. Güneydeki tepe Yücetepe, kuzeydeki ise İsa Tepesi’dir. Seyahatnamelerden ve tarihi olaylardan anlaşıldığı kadarıyla Büyükada, Bizans döneminde de Osmanlı döneminde de hep meskûn kalmıştır.

19. Yüzyılın ilk yarısında 3 bin kadar olduğu tahmin edilen Büyükada’nın nüfusu, Adalar’a vapur işlemeye başladıktan sonra artmış, 20. yüzyıl başlarında 5 bini aşmıştır. Ada’nın nüfusu bugün 8 bin civarındadır. Ancak ada nüfusu, yazları günübirlik ziyaretler ve yazlığa gelenler nedeniyle çok daha fazla artmaktadır.

Büyükada’ya, günümüzde Sirkeci, Kabataş ve Bostancı’dan kalkan ada vapurları ve Mavi Marmara motorları ile ulaşmak mümkündür. Adalarda otomobil yasağı vardır. Bu da,  adaların gürültüden uzak, havası temiz bir mevki olarak kalmasını sağlamaktadır.

2020 yılına kadar ada içi (Büyükada, Heybeliada, Burgazada) dâhili ulaşım faytonlarla sağlanmaktaydı, ancak birçok gerekçe ve radikal bir kararla fayton ulaşımından vazgeçilmiş olup artık İETT’nin tarifeli seferlerine uygun olarak elektrikli mini otobüsler ve mini taksilerle adamızda arzu edilen yerlere ulaşım sağlanmaktadır.

Adanın her noktasına sağlanan ulaşım kolaylığı, İstanbul’un son yıllardaki kaotik ortamından uzaklaşma isteği ve Pandemi sürecindeki kısıtlamalar nedeniyle özellikle Büyükada’da yaz-kış ikamet etmek isteyenlerin sayısı artmıştır.

Lorem Ipsum is simply dummy text of the printing and typesetting industry. Lorem Ipsum has been the industry's standard dummy text ever since the 1500s, when an unknown printer took a galley of type and scrambled it to make a type specimen book. It has survived not only five centuries, but also the leap into electronic typesetting, remaining essentially unchanged. It was popularised in the 1960s with the release of Letraset sheets containing Lorem Ipsum passages, and more recently with desktop publishing software like Aldus PageMaker including versions of Lorem Ipsum.

Lev Troçki’nin Evi
Adını, prenslerin sürgün edildiği yer olmasından alan Prens Adalarından Büyükada, 1929-1933 yılları arasında buraya Gürcü Sovyet lideri Stalin tarafından sürgün edilen Lev Troçki’ye ev sahipliği yapmıştır. Lev Troçki’nin yaşadığı ev Nizam mahallesindedir.

Ada Müzesi
Büyükada tarihçesi İstanbul’un ilk çağdaş müzesini de görmüştür. Aya Nikola mevkiindeki eski hangar alanı müzeye dönüştürülmüştür. Adaların oluşumundan günümüze dek tüm belgeleri, objeleri, fotoğrafları, film ve sözlü kuruluş tarihiyle birlikte ziyaretçilere sunulmaktadır.

Ada Tepeleri ve Manastırlar
Ada’nın en yüksek tepesinde Aya Yorgi Kilisesi ve Manastırı bulunmaktadır. Buradaki ilk yapı, M.S. 6. Yüzyılda inşa edilmiştir. Bu mevkide ayrıca birçok kilise ve manastırın kalıntıları da bulunmaktadır. Bunlardan bazıları bugüne kadar ulaşmış, bazıları yıkıntı olarak kalmıştır.

İsa Tepesi’nde ise Hristos Kilisesi ve Manastırı bulunmaktadır. Kumsal semtindeki Ayios Dimitrios Kilisesi de adanın önemli dini yapılarındandır. Adadaki Ortodoks cemaat, büyük ayinlerini burada gerçekleştirmektedir.    

Hamidiye Camii

Büyükada’da bulunan 4 camiden mimari bakımdan en dikkat çekeni 2. Abdülhamid tarafından yaptırılan Hamidiye Camii’dir. Mimari açıdan batı etkisinde inşa edilmiş olan bu cami, Ada Camii sokağında bulunmaktadır. 

Dil Burnu, hem mesire yeri hem yeme, içme, dinlenme yeri olması ve denize ulaşımıyla plaj gibi kullanılabilen bir bölgedir. Ayrıca Maden sonunda bulunan ve halka açık Aya Nikola Plajı ve Büyük Tur yolundaki Yörük Ali Plajı da denize girilebilecek diğer plaj ve koylardır.

Aya Nikola Plajı

Yörük Ali Plajı

Lokantalar - Kafeler

ADALAR ÇALIŞMA GRUBU

Adalar Çalışma Grubu

Lorem Ipsum is simply dummy text of the printing and typesetting industry.

E-MAIL

adalargrubu@gmail.com
info@adalarcalismagrubu.com

TELEFON

+90 555 555 55 55
+90 216 555 55 55

TOP