Adalarda Sportif Faaliyetler

Hazırlayan: Laden Acarlı

Kınalıada Su Sporları Kulübü / Uluslararası Prens Adaları Yüzme Şampiyonası

Kınalıada Su Sporları Kulübü 1968 yılında kurulmuş olup yüzme, su topu ve açık su branşlarında sporcu yetiştirmekte olan ve ülkemize 60'ın üzerinde milli sporcu kazandırmış olan amatör bir kulüptür.

İlk kez 1984 yılında Adalar Belediyesi ve 4 büyük adanın ortak girişimleriyle düzenlenmeye başlamış olan Prens Adaları Yüzme Şampiyonası; koşu, yüzme, açık su, su topu ve bisiklet yarışlarından oluşan bir müsabaka olup, Türkiye'nin ve pek çok yabancı ülkenin sporcularına ev sahipliği yapmış çok branşlı bir şampiyonadır.

Uzun yıllar tüm adaları kapsayan şampiyona, zaman içinde Kınalıada Su Sporları'nın kendi bünyesinde düzenlediği uluslararası bir müsabaka haline gelmiştir. Bu şampiyona, ülkemizde düzenlenen ilk uluslararası yüzme şampiyonası olmuştur.

2014 yılında Avrupa Yüzme Federasyonu – LEN’in takviminde de yer almaya başlamış olan “ULUSLARARASI PRENS ADALARI YÜZME ŞAMPİYONASI”NIN 35. si 2019 yılında düzenlenmiş, ancak Covid-19 pandemisi nedeniyle yarışmalar 2020 yılında düzenlenememiştir.

Her yıl ortalama 100 adeti yabancı, toplam 500 sporcu ve 6-8 ülkenin takımlarının katılım gösterdiği bu şampiyonanın amaçları şu şekilde sıralanabilir;

  • Adalardaki su sporları kulüplerinin uluslararası yüzme şampiyonlarının organizasyonundaki başarılı liderliğinin sürdürülmesi,
  • Adalardaki sporcularımızın uluslararası standartları yakalayabilmesi için bu organizasyonun bir hedef haline getirilebilmesi,
  • Adalarımızın repütasyonunun uluslararası platformlarda daha bilinen bir konuma getirilmesi,
  • Kardeş takımlar bulunarak sezon içi kamplarda sporcu değişimlerinin gerçekleştirilebilmesi,
  • Ülkemizin tanıtımına sportif organizasyonlarla katkıda bulunulması,
  • Devletimizin yüzme sporuna olan ilgisinin artırılmasına katkıda bulunulması,
  • Altyapıdan yetişen ve yüzmeye başlama yaşı gelmiş olan çocuklarımızın yüzme sporu yapmak için yönlendirilmesine ve motivasyonuna destek olunması

Adalar Su Sporları Kulübü

Adalar Su Sporları Kulübü Derneği, 1963 yılında İstanbul-Adalar ilçesinde Burgazada’da su sporları dalında kurulan ve federe olan ilk spor kulübüdür. Kısa adı ASSK’dır.

Burgazada’da bir su sporları kulübü kurma düşüncesinin ortaya çıkış nedeni, Ada’da yaşayan yerli nüfusun çocukları ve gençleri ile Ada’ya yaz tatili için gelen ailelerin çocuklarının uzun yaz tatili süresince gayesiz ve boş oyalanmalar içinde zamanlarını geçirmeleri yerine, bu çocukları beden ve ruh gelişimlerini sağlayacak olan sportif aktiviteler ile uğraşmalarını temin ederek onlar için daha yararlı edinimler kazanmalarını sağlamak ve bu şekilde onları büyüme çağlarında edinebilecekleri kötü alışkanlıklardan da uzak tutmaktı. İşte bu düşünce ve amaç doğrultusunda, 1962 yılında Burgazada’da Turgut Egemen Bey’in öncülüğünde bir su sporları kulübü kurulması çalışmalarına başlanmıştır.

ASSK su topu, yüzme, yelken, satranç, masa tenisi ve triatlon dallarında sporcular yetiştirmekte olup ülkemize çok sayıda milli sporcu kazandırmıştır.

ADALAR ÇALIŞMA GRUBU

Adalar Çalışma Grubu

E-MAIL

adalargrubu@gmail.com
info@adalarcalismagrubu.com

TELEFON

+90 --- --- -- --
+90 --- --- -- --

TOP