Gezilecek ve Görülecek Yerler

Hazırlayan: Ahmet Tanrıverdi

Büyükada
Büyükada meydanı
Kınalıada Hristos Rum Manastırı

Adalar’ın tarihi turistik ve kültürel ziyaret yerlerini şu şekilde sıralayabiliriz:

Büyükada: Vapur iskelesi binası, saat kulesi, büyük ve küçük tur yolları, Ayios Yeorgios Ortodoks Kilisesi, Hamidiye Cami, Rum Yetimhanesi,  hükümet konağı olarak kullanılan Hacopulo Köşkü, Ayios Nikolaos Ortodoks Kilise ve Manastırı, Anadolu Kulübü, Ayios Dimitrios Ortodoks Kilisesi, Panayia Ortodoks Kilisesi, Hristos Ortodoks Kilise ve Manastırı, Saint Pacifiko Latin Kilisesi, Surp Advadzadzin Ermeni Katolik Kilisesi, Hassed Le Avraam Musevi Sinagogu, Ortodoks Ayazmaları, Rahibe kayası (Kologriya), Con Paşa Köşkü, gözlü Köşk, Mizzi Köşkü, II. Abdülhamit’in oğlu Burhanettin Efendi Köşkü, Rally Köşkü, Troçki’nin sürgünde yaşadığı Arap İzzet Paşa Köşkü.
Detaylı incele >>>

Heybeliada: Deniz Harp Okulu ve Lisesi, Papaz Okulu, Hüseyin Rahmi Müzesi, Değirmen Tepesi, Köy Tepesi, Domuz Tepesi, Ümit Tepesi, eski Rum Ticaret Okulu, İsmet İnönü Köşkü ve Müzesi, Uçurum Manastırı, Hristos Ortodoks Kilisesi, Ayios Nikolaos Ortodoks Kilisesi.
Detaylı incele >>>

Burgazada: Sait Faik Müzesi, Hristos Ortodoks Kilisesi, Cem Evi,  Ayios Yannis Ortodoks Kilisesi, Marabetler Evi, Kalpazankaya.
Detaylı incele >>>

Kınalıada: Surp Lusavoriç Ermeni Kilisesi, Metamorfosis Ortodoks Kilise ve Manastırı, modern mimarisiyle Kınalıada Cami, ikiz evler.
Detaylı incele >>>

Yassıada’ya yapılan yeni kongre merkezini, diğer adalardaki Bizans bakayaları yanında Bostancı önlerindeki kayalıklar altında kalmış olan batık Vordonos adasını da unutmamalıyız.

ADALAR ÇALIŞMA GRUBU

Adalar Çalışma Grubu

E-MAIL

adalargrubu@gmail.com
info@adalarcalismagrubu.com

TELEFON

+90 --- --- -- --
+90 --- --- -- --

TOP