Değerli Ada sevdalıları;

Adalar yaklaşık 200 yıla yakın bir süredir Osmanlı İmparatorluğu’nun ve Türkiye Cumhuriyeti’nin en müstesna yerlerinden biri, doğal ve tarihi güzelliğin, kültürün, hoşgörünün, medeniyetin ülkemizdeki sembolü gibiydi. Ülkemizin hiç bir yerinde görülemeyen kendine has bir mimarı yapıya sahipti.

Maalesef son 20-30 yıldan beri adalar bu özelliklerini günden güne kaybetmeye başladı. Ada profili her geçen gün negatif yönde değişti. Adaların yaşamı ile özdeşleşmiş, 50-100 yıl gibi uzun süreden beri adalarda yaşayan birçok adalı evlerini satarak adaları terk etti, böyle eski adalı bazı komşularımız da evlerini satmamış olmalarına rağmen adaya gelmemekteler. Adalara her gün biraz daha fazla düzensizlik ve karmaşa hâkim olmaya başladı.

Mega kent İstanbul giderek yaşanması zor bir kente dönüştü. Böyle bir kentten 30 dakika gibi kısa bir sürede ulaşılabilen, modern köy havasındaki adalar, hala İstanbul kadar bozulmadı, hatta tarihi binalar bakımından şehrin en az kötü değişime uğramış ilçesini oluşturuyor diyebiliriz. Bu durumun hem biz adalılar, hem de İstanbul ve hatta ülkemiz adına büyük bir şans olduğuna inanıyoruz.

Adalardaki kötü gidişe dur demek, Adaların eşsiz doğal ve tarihi değerlerinin korunması için çaba göstermek amacıyla 2019 yılında uzun süreden beri adalarda oturan (25 yıldan daha fazla), her adadan ve her cemaatten oluşan 20 kişi pek çok kez bir araya gelerek Adalar Çalışma Grubu’nu oluşturduk. Grubumuzun siyaset üstü olmasına, aktif siyasetle ilgilenenleri gruba almamaya özen gösterdik.

Adaların İstanbul’umuz ve Türkiye’miz için örnek bir belde olmasına katkıda bulunmak, bu eşsiz beldeyi yeni nesillere aktarabilmek amacıyla yola çıktık.

Çağdaş bir yönetim anlayışı içinde çalışarak Devletin Resmi Kurumları, Büyükşehir Belediyesi ve İlçe Belediyesinin saygıdeğer yetkililerine görüşlerimizi ileterek, onların destek ve işbirliği ile adaların olabildiğince eski konumuna gelmesi için çaba göstermeye karar verdik.

2019 yazında adaların müşterek ve her adanın kendine özgü sorunlarını belirleyerek, bu sorunları kısa (bir-iki ay), orta (bir yıl) ve uzun (üç yıl) vadede çözümlenebilecek şekilde guruplara ayırdık. Sorunlarımızı ve bu sorunlara dair görüşlerimizi Adalar Belediye Başkanlığına, Adalar Kaymakamlığına, Adalar Emniyet Müdürlüğüne ve İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanlığına takdim ettik. Grup olarak sorunların çözümünde yetkililere her türlü yardımda bulunabileceğimizi arz ettik.

Bugüne kadar da bu konuların takipçisi olduk ve olmaya devam edeceğiz.

Adaların kısa, orta ve uzun vadede çözülmesi gereken sorunlarını sitemizde bulabilirsiniz. Bu sorunların çözülmesinde ekip olarak her türlü katkıda bulunacağımızı arz ederiz.

Adalar Çalışma Grubu Adına

Başkan
Prof. Dr. Hasan Serdaroğlu

ADALAR ÇALIŞMA GRUBU

Adalar Çalışma Grubu

Lorem Ipsum is simply dummy text of the printing and typesetting industry.

E-MAIL

adalargrubu@gmail.com
info@adalarcalismagrubu.com

TELEFON

+90 555 555 55 55
+90 216 555 55 55

TOP